Poreikis gyventi taip, kad nereikėtų rūpintis finansais – daugelio žmonių siekiamybė. Žinojimas, jog esame finansiškai stabilioje būsenoje, leidžia drąsiau gyventi, keisti darbą ar įsigyti didesnius pirkinius.
Pradėkite sekti pajamas ir išlaidas
Peržiūrėkite savo pastarųjų mėnesių išlaidas, suskirstykite jas į kategorijas, pavyzdžiui maistas, pramogos, restoranai ir kt. Tokiu būdu galėsite įvertinti, kokių išlaidų patiriate daugiausiai. Aiškiai matysite, ko galima išvengti, kokie pirkiniai neneša jokios naudos, pavyzdžiui turite prenumeratų, kuriomis nesinaudojate ar išleidžiate pramogoms, kurios neteikia malonumo.
Planuokite asmeninį biudžetą
Pirmas rekomenduojamas planavimo metodas – 6 sąskaitų: būtinosios išlaidos 50 %, pramogos 10 %, švietimas 10 %, taupymas 10 %, investavimas 10 %, dovanos 5 %, labdara 5 %. Antras – 50/30/20: 50 % būtinosios išlaidos, 30 % likusios išlaidos ir 20 % taupymui bei investavimui. Tai sumažins arba visai panaikins finansinį stresą – gyvensite pagal galimybes ir pasirūpinsite ateitimi, būsite pasiruošę nenumatytiems atvejams.
Pirmiausiai atsidėkite, o tada leiskite
Pamirškite frazę: „Taupymui nelieka pinigų“. Tai nutinka tada, kai bandoma taupyti iš to, kas liko. Todėl būtina keisti įprotį – gavus pajamas 20 % atsidėti taupymui ir investavimui, o gyvenimu mėgautis iš likusių 80 %. Šiuo atveju išmoksite gyventi su mažesne pinigų suma, nes jau turėsite iš anksto suplanuotą savo biudžetą.
Kaupkite finansinę pagalvę
Rekomenduojamas jos dydis – 6–12 mėn. pajamos. Dalis šių pinigų turi būti laikomi grynaisiais, dalis – banko sąskaitoje. Jie negali būti investuojami ar paskolinami. Ji padės užtikrinti finansinį stabilumą, pavyzdžiui, netekus darbo, norint persikvalifikuoti ar sumažėjus pajamoms.
Pasirūpinkite draudimu
Jis reikalingas tada, kai nutinka nelaimingas atsitikimas. Draudimai, kuriais reikėtų pasirūpinti: šeimos gyvybės, traumų ir ligų, būsto ir turto, civilinės atsakomybės. Jais pasirūpinus būsite ramūs, kad bet kokiu atveju turėsite papildomų lėšų, skirtų sugrįžti į įprastą gyvenimo ritmą.
Šie patarimai yra pamatas, ką turėtų daryti kiekvienas, norintis jaustis saugus ir užtikrintas savo finansais. Pasikeitę finansiniai įpročiai garantuos, jog pinigus valdote jūs, o ne pinigai jus.